зворотній зв'язок мапа головна
 
Організація бізнесу
Як розпочати бізнес
Державна реєстрація СПД
Ліцензії. Дозволи
Отримання кредиту
Вінницька Податкова Інспекція
До Вас їде ревізор?
Перевірки контролюючих органів
До Вас прийшов інспектор!?!
Вам потрібні працівники?
Підбір персоналу
Оформлення трудових відносин
Комерційні пропозиції
Недержавне пенсійне забезпечення
Запитання - відповідь
Про проект
Новини
Архів новин
Інші новини
Податкові новини
Информер безналичных валют г.Киев Информер наличных валют г.Киев
Информер курсов НБУ

     Через який суд вимагати гроші від боржника?

Приватний підприємець здійснив поставку продукції підприємству згідно умов договору. Підприємство через відсутність коштів запропонувало розрахуватись обладнанням, яке зобов'язалось доправити самостійно. В момент домовленості були підписані доповнення до договору, але обладнання так і не доправили, а керівництво підприємства ухиляється від подальших переговорів. У який суд підприємець може подати позов про отримання з підприємства коштів або поставку обладнання і чи потрібно спочатку направляти підприємству претензію?

 Згідно діючого законодавства підприємець, як і будь-який інший суб'єкт господарювання, має право на судовий захист своїх порушених прав при здійсненні підприємницької діяльності. Але оскільки у Господарському кодексі України підприємець фігурує як громадянин-підприємець, а у Громадянському кодексі України - як фізична особа-підприємець, іноді виникає плутанина стосовно того, у який суд подавати позов: в чуд загальної юрисдикції чи у господарський суд. Якщо позов буду подано не у той суд, можлива затримка його розгляду через необхідність отримання додаткових матеріалів або навіть повернення заяви. Тому підприємець має знати, що якщо при здійсненні будь-якої справи він виступає як громадянин (навіть якщо іншою стороною є суб'єкт підприємництва, наприклад, у випадку покупки товарів або отримання послуг для своїх особистих споживацьких (непідприємницьких) цілей), то за відновленням порушених прав слід звертатись в суд загальної юрисдикції. У випадку ж покупки-продажу товарів (послуг) в рамках здійснення підприємницької діяльності при «некоректній» поведінці контрагента за відновленням справедливості слід звертатись у господарський суд.
Так, право на звертання про захист своїх порушених прав і інтересів у господарський суд у відповідності до  ст. 1 Господарського процесуального кодексу України мають підприємства,  установи, організації та інші юридичні особи (в тому числі зарубіжні), а також громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку отримали статус суб'єкта підприємницької діяльності.

  Таким чином, підприємцю слід давати позов у господарський суд першої інстанції по місцезнаходженню відповідача. Господарськими судами першої інстанції є місцеві господарські суди в областях, Києва та Севастополя, а також господарський суд Автономної Республіки Крим. При визначенні, в який суд подавати позов, необхідно знати точну юридичну адресу відповідача (вона повинна бути зазначена в договорі і в свідоцтві про державну реєстрацію підприємства). Якщо, наприклад, відповідач знаходиться у Києві, а зареєстрований у Київській області, то звертатися слід до Господарського суду Київської області, тобто по місцю реєстрації, а не фактичного розміщення офісу.

  Стосовно необхідності направляти підприємству претензію до подачі позову до суду, то підприємець робити цього не зобов'язаний. Згідно до Закону України від 23.06.2005 р. № 2705-IV «Про внесення змін в деякі законодавчі акти України відносно досудового урегулювання суперечок», який вніс зміни, зокрема, в ст. 5 ГПК України, яка визначає порядок досудового урегулювання господарських суперечок, претензійний порядок став необов'язковим, а альтернативним методом розв'язання суперечок. До внесення вказаних змін положення даної статті встановлювали обов'язковість направлення претензії тільки по суперечкам, які виникали з договорів по перевезенню, договорів про надання послуг зв'язку та які базуються на державному замовленні. На сьогоднішній день, всі спірні питання, пов'язані з виконанням будь-якого договору, можуть одразу розглядатися в суді без пред'явлення позивачем доказів про прийняття мір по досудовому регулюванню суперечки.
     В той же час ст. 5 ГПК України надає сторонам право передбачити в договорі можливість (або обов'язковість) направлення претензії у випадку виникнення суперечливих ситуацій.  Так, підприємець може убезпечити себе від необґрунтованих претензій зі сторони контрагента, включивши у договір пункт про обов'язковість направлення претензії у випадку, коли суперечку неможливо вирішити шляхом переговорів. В такому випадку претензія повинна мати відповідні реквізити. В ній вказуються: найменування, поштова адреса і банківські реквізити заявника; дата направлення претензії та її номер; обставини, на основі яких пред'явлена претензія; докази, якими підтверджуються ці обставини; вимоги позивача з посиланням на нормативні акти; сума претензії та її розрахунок, якщо претензія підлягає грошовій оцінці; перелік документів, які додаються до претензії.

     Матеріали розділу:

 ·  Чи оподатковується цільова благодійна допомога, яка надається закладу охорони здоров'я для компенсації вартості платних послуг з лікування платника податку?
 ·  Плата за электроэнергию
 ·  Ответственность за перечисление НДС не на тот счет
 ·  Единый налог при смене местожительства
 ·  Ліцензія на турагентську діяльність
 ·  Переоформление лицензии при смене места торговли
 ·  Який порядок надання платникам податку з доходів фізичних осіб податкового кредиту по процентах за іпотечним кредитом?
 ·  Как заключить договор с пожарниками?
 ·  Чи зобов’язаний підприємець, що працює на єдиному податку бути ПДВшником?
Сторінки:   1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11 

Новини на TviyBiznes.com
Громадянська акція ВПЕРЕД
   27.04.2011
Верховна Рада України ухвалила Закон «Про внесення змін до Податкового кодексу України»
   27.04.2011
Верховна Рада України ухвалила Закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо скасування свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи та фізичної особи-підприємця"
   27.04.2011
28 квітня у Віннці відбудеться представницький форум з Корпоротивної соціальної відповідальності
   27.04.2011
"КРИШТАЛЕВУ ЗІРКУ" ОТРИМАЛА АНАСТАСІЯ ОСТАПЕЦЬ
   03.03.2010