зворотній зв'язок мапа головна
 
Організація бізнесу
Як розпочати бізнес
Державна реєстрація СПД
Ліцензії. Дозволи
Отримання кредиту
Вінницька Податкова Інспекція
До Вас їде ревізор?
Перевірки контролюючих органів
До Вас прийшов інспектор!?!
Вам потрібні працівники?
Підбір персоналу
Оформлення трудових відносин
Комерційні пропозиції
Недержавне пенсійне забезпечення
Запитання - відповідь
Про проект
Новини
Архів новин
Інші новини
Податкові новини
Информер безналичных валют г.Киев Информер наличных валют г.Киев
Информер курсов НБУ

     Оподаткування доходів громадян внаслідок отримання ними спадщини

Оподаткування доходів, одержаних фізичними особами внаслідок прийняття ними в спадщину коштів, майна, майнових чи немайнових прав, регламентується статтею 13 Закону України від 22 травня 2003 року № 889-IV "Про податок з доходів фізичних осіб" (далі - Закон), яка набрала чинності з 01 січня 2005 року.

Дохід у вигляді вартості успадкованого майна включається до складу загального річного оподатковуваного доходу платника податку (пп. 4.2.14 п. 4.2 ст. 4 Закону № 889-IV) та підлягає декларуванню за наслідками звітного податкового року.

Щодо родинних стосунків платників податку для цілей оподаткування

Оподаткування доходів, отриманих платником внаслідок прийняття спадщини, залежить від родинних стосунків членів сім‘ї фізичної особи і для таких цілей Законом запроваджений термін „ступень споріднення" (члени сім‘ї першого або другого ступеня споріднення).

Членами сім'ї фізичної особи першого ступеня споріднення вважаються її батьки та батьки її чоловіка або дружини, її чоловік або дружина, діти як такої фізичної особи, так i її чоловіка або дружини, у тому числі усиновлені ними діти.

Інші члени сім'ї фізичної особи вважаються такими, що мають другий ступінь споріднення (пп. 1.20.4 п. 1.20 ст. 1 Закону № 889-IV). Наприклад, до другого ступеня споріднення з метою оподаткування відносяться рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так i з боку матері.

Щодо об‘єктів спадщини та ставок оподаткування

Оподаткування доходу, отриманого платником податку внаслідок прийняття ним у спадщину коштів, майна, майнових чи немайнових прав залежить від того, який конкретний вид спадщини успадкований платником. З цією метою Законом всі об‘єкти спадщини платника податку поділяються на:

а) об'єкт нерухомого майна; (у таблиці - н)

б) об'єкт рухомого майна, зокрема: предмет антикваріату або витвір мистецтва; природне дорогоцінне каміння чи дорогоцінний метал, прикраса з використанням дорогоцінних металів та/або природного дорогоцінного каміння; будь-який транспортний засіб та приладдя до нього; інші види рухомого майна; (у таблиці -- р)

в) об'єкт комерційної власності, а саме, цінний папір (крім депозитного (ощадного), іпотечного сертифіката), корпоративне право, власність на об'єкт бізнесу як такий, тобто власність на цілісний майновий комплекс, інтелектуальна (промислова) власність або право на отримання доходу за нею; (у таблиці - комерц, роялті)

г) суми страхового відшкодування (страхових виплат) за страховими договорами, укладеними спадкодавцем, а також суми, що зберігаються на пенсійному рахунку спадкодавця згідно з договором недержавного пенсійного забезпечення, пенсійного вкладу; (у таблиці - с)

д) кошти, а саме готівкові кошти або кошти, що зберігаються на рахунках спадкодавця, відкритих у банках та небанківських фінансових установах, у тому числі депозитні (ощадні), іпотечні сертифікати, сертифікати фонду операцій з нерухомістю (у таблиці - кошти).

Протягом 2004 - 2006 років до статті 13 Закону були внесені зміни в частині уточнення змісту деяких об‘єктів спадщини та ставок оподаткування об‘єктів спадщини законами України від 01 липня 2004 року №1958-ІV „Про внесення змін до Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" (починаючи з 01.01.05), від 25.03.05 № 2505-IV "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2005 рік" та деяких інших законодавчих актів України" (починаючи з ІІ кварталу 2005 року) та від 19.01.06 №3378-ІV „Про внесення змін до Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб" щодо оподаткування спадщини" (починаючи з 01.01.07).

Що стосується останнього закону, то він вніс найсуттєвіші зміни до статті 13 Закону, за якими при отриманні спадщини спадкоємцями, що є членами сім'ї спадкодавця першого ступеня споріднення оподаткування провадиться за нульовою ставкою податку (0%) до будь-якого об'єкта спадщини; а при отриманні спадщини спадкоємцями, що не є членами сім'ї спадкодавця першого ступеня споріднення, - за ставкою податку, визначеною пунктом 7.2 статті 7 цього Закону (5%), до будь-якого об'єкта спадщини. Фізичні особи внаслідок прийняття ними в спадщину коштів, майна, майнових чи немайнових прав від нерезидентів повинні будуть сплатити податок за ставкою, визначеною пунктом 7.1 статті 7 цього Закону (15%).

І ще, при отриманні спадщини у вигляді власності нерухомого, рухомого майна та коштів особою, яка є інвалідом I групи або має статус дитини-сироти або дитини, яка позбавлена батьківського піклування, оподаткування провадиться за нульовою ставкою (0%) оподаткування до вартості такої власності.

Для наочності та зручності у користуванні ставки податку наведено у таблиці.

Таблиця

Ставки податку з доходів фізичних осіб щодо успадкованого майна

ЗУ№ 889 (ред.ЗУ № 1958) з 01.01.2005

ЗУ №889 (ред.ЗУ № 2505) з ІІ кварталу 2005 р

ЗУ № 3378 з 01.01.2007

Подружжя

0% - н, р, кошти

5% - с

13% - роялті

26% - від нерезидента

Подружжя

0% - н, р, кошти

5% - с

13% - комерц, роялті

26% - від нерезидента

Подружжя

0% - н, р, с, кошти, комерц

 

15% - від нерезидента

І ступень спорідн

 

5% - н,р, кошти < 100хМЗП

13% - с, комерц, кошти > 100хМЗП,

роялті

26% - від нерезидента

І ступень спорідн

0% - н, р

5% - кошти < 100хМЗП

13% - с, комерц, кошти > 100хМЗП,

роялті

 

26% - від нерезидента

І ступень споріднення

0% - н, р, с, кошти, комерц

 

15% - від нерезидента

 

ІІ ступень споріднення

 

 

13% - н, р ,с, комерц, кошти

26% - від нерезидента

ІІ ступень споріднення

0% - н, р

 

13% - с, комерц, кошти, роялті

26% - від нерезидента

ІІ ступень споріднення

 

5% - н, р, с, кошти, комерц

 

15% - від нерезидента

  

Інваліди І гр, дитина - сирота 0% - н, р, кошти

Щодо забезпечення виконання платником вимог статті 13 Закону.

Особами, відповідальними за сплату (перерахування) податку до бюджету доходів, отриманих внаслідок прийняття спадщини, є спадкоємці.

Дохід у вигляді вартості успадкованого майна (кошти, майно, майнові чи немайнові права) у межах, що підлягає оподаткуванню, включається до складу загального річного доходу платника податку і відображається ним у річній податковій декларації про майновий стан і доходи (податковій декларації).

Подання податкової декларації та сплата податку із зазначеного доходу здійснюються згідно із законодавством.

Оскільки стаття 13 Закону набула чинності з 01.01.05, то якщо спадщину було отримано у 2004 році, то вартість (сума) такої спадщини не підлягала включенню до річної податкової декларації за 2004 та наступні роки, і з неї податок з доходів фізичних осіб не сплачується.

Якщо спадщину було отримано у минулому році, то декларацію за 2005 рік слід було подати до 1 квітня поточного року, а сплатити податок необхідно не пізніше одного місяця з дня одержання податкового повідомлення податкового органу.

Особлива роль Законом відведена нотаріусам, які зобов'язані надіслати за встановленою формою (ф.№2ДФ) інформацію про видачу свідоцтв про право на спадщину податковому органу у терміни, встановлені для податкового кварталу.

Щодо оподаткування подарунків

Оподаткування доходу, отриманого платником податку як подарунок (або внаслідок укладення договору дарування), а саме кошти, майно, майнові чи немайнові права, вартість робіт, послуг, подаровані платнику податку, оподатковуються за правилами, встановленими Законом для оподаткування спадщини.

Не підлягають оподаткуванню доходи як кошти або майно (майнові чи немайнові права), подаровані одним членом подружжя іншому, у межах їх частини спільної часткової чи спільної сумісної власності згідно із законом. З 01.01.07 ця норма буде поширена також на батьків та їх дітей, у тому числі зачатих за життя та народжених після.

Щодо оподаткування деяких об‘єктів спадщини.

Враховуючи велику кількість звернень платників податку, доцільним є пояснення деяких актуальних моментів у питанні оподаткування спадщини, зокрема:

1) успадкування коштів, що зберігаються на рахунках:

згідно із підпунктом "д" пункту 13.1 статті 13 Закону об'єктом оподаткування визначено кошти, а саме готівкові кошти або кошти, що зберігаються на рахунках спадкодавця, відкритих у банках та небанківських фінансових установах, у тому числі депозитні (ощадні), іпотечні сертифікати, сертифікати фонду операцій з нерухомістю.

Тому відповідно до ступеня споріднення члена сім‘ї спадкодавця та розміру успадкованої суми коштів залежить ставка податку, яку слід застосовувати при оподаткуванні такого об‘єкта спадщини. До кінця поточного року:

за ставкою 0% оподатковується будь-яка сума успадкованих коштів, що зберігається на рахунку спадкодавця, який є членом подружжя;

за ставкою 5% оподатковується сума коштів, яка є меншою або дорівнює стократному розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на початок року, в якому така спадщина успадковується членом сім'ї спадкодавця першого ступеня споріднення, що не є членом його подружжя;

за ставкою 13% оподатковуються сума коштів, яка перевищує стократний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на початок року, в якому така спадщина успадковується членом сім'ї спадкодавця першого ступеня споріднення, що не є членом його подружжя, а також будь-яка сума коштів, успадкована членом сім'ї спадкодавця другого ступеня споріднення.

Одночасно слід звернути увагу на оподаткування податком з доходів фізичних осіб виплат вкладникам компенсації грошових заощаджень та спадкоємцям вкладників на організацію похорон:

відповідно до Закону (пп..4.3.23 п.4.3 ст.4) до складу загального місячного або річного оподатковуваного доходу платника податку не включаються (і не підлягають відображенню в його річній податковій декларації) суми виплат громадянам України (їх спадкоємцям) грошових заощаджень і грошових внесків, вкладених до 2 січня 1992 року в установи Ощадного банку СРСР чи установи державного страхування СРСР або у папери цільової державної позики, емітованої на території колишнього СРСР, погашення яких не відбулося.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.05 №409 „Про виплату у 2005 році громадянам України компенсації втрат від знецінення грошових заощаджень і страхових внесків, вкладених до 2 січня 1992 року в установи колишнього Ощадного банку СРСР, що діяли на території України, і установи колишнього Укрдержстраху, та викуп облігацій Державної цільової безпроцентної позики 1990 року" визначено, що у минулому році здійснювалися виплати вкладникам з числа тих, які не отримали протягом 2002-2004 років компенсацію грошових заощаджень, у межах не більше 50 гривен за одним рахунком кожного вкладника (пп.„а" п.2), а також виплати спадкоємцям вкладників, померлих у 2005 році на організацію похорон в межах не більше ніж 500 гривень (пп. "в" п.2).

Тому саме такі виплати не є об'єктом оподаткування податком з доходів фізичних осіб.

2) успадкування земельних сертифікатів:

згідно з положенням Земельного кодексу України від 25.10.01 № 2768-ІІІ (ст..17) сертифікати на право на земельну частку (пай), отримані громадянами, є правовстановлюючими документами при реалізації ними права вимоги на відведення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) відповідно до законодавства.

Таким чином, сертифікат на право на земельну частку (пай), який видається сільською, селищною або міською радою, засвідчує лише право вимоги, тобто майнове право його власника (гл. 12 та 13 Цивільного кодексу України). Тому з метою оподаткування успадкований земельний сертифікат розглядається як об'єкт комерційної власності, а саме - корпоративним правом. Оподаткуванню за відповідною ставкою ст.7 Закону підлягає вартість такого об'єкта.

Згідно зі ст.125-126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності земельною ділянкою, та його державної реєстрації, тобто після одержання державного акта.

З метою оподаткування земельні частки (паї), власникам яких видано державні акти про право власності на них, розглядаються як нерухомість, у т.ч. при оподаткуванні спадщини. При успадкуванні нерухомості членом сім'ї спадкодавця І та ІІ ступеня споріднення ставка податку становить 0%, тобто такий об‘єкт спадщини фактично не оподатковується.

Департамент оподаткування фізичних осіб

     Матеріали розділу:

 ·  Щодо визначення податкового агента платника податку - фізичної особи стосовно оподаткування доходів, отриманих таким платником податку від продажу об'єктів рухомого майна на товарній біржі
 ·  Внесено зміни до Інструкції про порядок обліку платників податку
 ·  Іноземці нарівні з резидентами не сплачують податок з доходів при продажу нерухомості
 ·  Про перепрофілювання "єдинник" повинен повідомити завчасно
 ·  Взяв гроші замість вугілля - сплати податок
 ·  Якщо спадщина - кошти на рахунку, ставка оподаткування залежить ще й від суми
 ·  Плата за послуги торговцю цінними паперами не входить до витрат на придбання інвестиційного активу
 ·  Ліквідація основних фондів може бути як з нарахуванням ПДВ так і без нього
 ·  Претендувати на податковий кредит з ПДВ можуть лише платники цього податку
 ·  Дохід від продажу паю не підлягає оподаткуванню
 ·  На замітку приватним підприємцям
 ·  Суми грошової допомоги колишнім військовим обкладаються податком з доходів
 ·  Затверджено форму довідки, яка підтверджує право сільгоспвиробника на звільнення від оподаткування
 ·  Зворотна тара мусить бути повернута постачальнику через рік, інакше на її вартість нараховується ПДВ
 ·  Затверджено Узагальнююче податкове роз'яснення щодо упорядкування обліку плати за торгові патенти та порядку стягнення нарахованих чергових платежів за торгові патенти у разі їх несплати
 ·  Затверджено перелік державних підприємств - виробників спирту етилового денатурованого
 ·  Яка гра повинна ліцензуватися?
 ·  Податкові пости для виробників продуктів оргсинтезу
 ·  Звітність виробників та оптових торгівців алкоголем та тютюном
 ·  За обман чи недбалість - від 3 до 8 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян
 ·  Грошова допомога батькам - вихователям та прийомним батькам не обкладається податком з доходів фізичних осіб
 ·  Стипендія в межах 680 гривень не підлягає відображенню в річній податковій декларації
 ·  Неповернуті ломбарду кошти підлягають оподаткуванню податком з доходів фізичних осіб
 ·  Право на підвищений граничний розмір зарплати, який допускає податкову соціальну пільгу, має лише один із батьків у багатодітній сім'ї
 ·  Єдиний податок закрито для державних і комунальних підприємств
 ·  Витрати на ремонт безоплатно отриманих основних фондів
 ·  Співпраця Україна - НАТО
 ·  Податкова реформа – один із кроків до Європейського співтовариства
 ·  Податкова міліція інформує
Сторінки:   1   2   3   4   5   6   7   8 

Новини ДПІ
Конкурс «Податки очима дітей» завершується
Заробітчани можуть стати платниками єдиного податку
«Хмільний» збір відкориговано
Хто сплачує місцеві податки?
Держивіденди -2009