зворотній зв'язок мапа головна
 
Організація бізнесу
Як розпочати бізнес
Державна реєстрація СПД
Ліцензії. Дозволи
Отримання кредиту
Вінницька Податкова Інспекція
До Вас їде ревізор?
Перевірки контролюючих органів
До Вас прийшов інспектор!?!
Вам потрібні працівники?
Підбір персоналу
Оформлення трудових відносин
Комерційні пропозиції
Недержавне пенсійне забезпечення
Запитання - відповідь
Про проект
Новини
Архів новин
Інші новини
Податкові новини
Информер безналичных валют г.Киев Информер наличных валют г.Киев
Информер курсов НБУ

     ЧОРНОМИНСЬКИЙ ПАЛАЦ - МАЛЕНЬКЕ ІСТОРИЧНЕ ДЕЖАВЮ. Сьогодні у приміщенні колись розкішного палацу працює Чорноминська школа, а поряд, в будинку, де раніше жила прислуга, розташувалась сільська лікарня. А сотню років тому...

О! Це був невимовно гарний палац, живе втілення гармонії і краси, наповнений дорогими картинами, розкішними меблями і м’якими килимами, колонами і ліпленням, кришталем і порцеляною, кроками господарів і їхніх гостей, музикою оркестру, іржанням коней і шумом коліс екіпажів біля під’їзду... Геніальна фантазія архітектора і руки людей створили цю довершену красу і передали її нащадкам.

Історію унікального палацу описав польський професор Тадеуш-Стефан Ярошевський, котрий випадково в дитинстві почув про Чорноминський палац і потім все життя присвятив розвідкам про нього.

Колись Чорномин називався Розбійна і входив до володінь генерал-губернатора Волинського і Подільського Т. Тутолміна (1739-1809 р.р.). Незадовго до його смерті Розбійну придбав Миколай Чарномський, уповноважений гречанки Софії Потоцької і нібито був близький з нею, третьою дружиною Станіслава Щенсного Потоцького. Антоні Хращевськи, конторщик у маєтку Потоцьких, так пише про неї: «Він (Миколай Чарномський), будучи уповноваженим і маючи можливість асигнувань у касі, якось захопив чималу суму на доплату до чудового помістя, купленого у Тутолміна. Після такого зловживання Потоцька відсторонила його від каси. А він почав поступово віддалятись від своєї дами. Вибудував у придбаних володіннях розкішний будинок, у якому кожне віконне скло у бронзовій оправі коштувало 60 рублів сріблом. Збудувавши таку розкішну «клітку», він одружився з Кларою Ярошинською. З того часу Потоцька залишилась вдовою насправді».

З таких незвичайних обставин почалась велика фортуна Чарномських, таким було джерело коштів на будівництво Чорноминського палацу, який свого часу сприймали за восьме диво світу.

Датою будівництва палацу вважається 1820 рік. Сам Франческо Боффо керував будівельними роботами. Боффо, родом із Сардінії, займав посаду головного архітектора Одеси. Серед його творінь — палац графа Воронцова в Одесі, а також палац у Криму. Чорноминський палац Боффо поставив на схилі пагорба серед величезного парку. З обох боків будинку – колонади, по шість і вісім колон відповідно.

Від великої кількості палаців, розсипаних по території Речі Посполитої, Чорноминський відрізняється двома особливостями. По-перше, під’їзд до палацу знаходиться біля бічного фасаду (там ще збереглась старовинна бруківка), а по-друге – та сама подвійна колонада, котра опоясує палац з двох боків. Для тих часів таке проектування було незвичним. Зовні Чорноминський палац дуже схожий на Білий дім у Вашингтоні, тому історики часто називають його «Палац з двадцятидоларової банкноти».

Ставши господарем маєтку, Чарномський змінив назву села Розбійна на Чорномин, можливо, щоб попередня назва не асоціювалась у сусідів із особою хазяїна (якщо взяти до уваги спосіб здобутку грошей). У Чорномині Миколай процвітав, своїх дочок Аліну і Матильду він вдало видав заміж за багатих землевласників Подільського краю.

Успадкував Чорномин його син — Миколай Генрік Чарномський, сноб, «хворіючий» аристократією, одружений з графинею Шембек. Миколай Генрік дуже сильно підняв значимість Чорномина, поставивши тут у 1859 році завод з виготовлення цукру-рафінаду. Площа землі, яка належала Чарномським, складала майже 4000 га. На території Чорномина знаходилась станція Попелюхи Одеської залізниці, яка полегшувала комунікацію і забезпечувала зручний транспорт для вивозу зерна і цукру. Миколай Генрік Чарномський мав сина, знову Миколая, вже третього в роду, і дочку Марію, яку видав у 1881 році за графа Станіслава Водзінського. Поступово, але наполегливо, Чарномські наближались до кістяка родовитої аристократії.

Видатний польський письменник Ярослав Івашкевич відвідав садибу Чарномських влітку 1916 року, тобто незадовго до її кінця. «Із Гонорівки ми здійснювали прогулянки в різні боки Поділля, — згадує він. — Найбільше запам’ятався похід у Чорномин. Палац розташовувався серед прекрасного парку, котрий переходив у ліс, його оточення було монументальним, а сам двір був розміщений на широку ногу, ніби двір якогось удільного князя.

Нікого в домі не було. Але ми оглянули всю садибу і вислухали легенди про життя цього дому. З усієї пишності і розкоші найбільш за все мене захопив каретний сарай, в якому розміщалась незчисленна кількість екіпажів найрізноманітнішого калібру і розряду: карети, американські коляски, що могли бути зрушені з місця хіба що вісімкою коней, ландо і прегарні чудові брички. Усе минуле ХІХ століття було представлене у цьому каретнику. Надовго ще в мене залишався запах шкіри, якою були оббиті візки. Великі конюшні-музеї Зальцбурга і Відня у Австрії нагадували мені згодом Чорномин, але вони не мали такої «екіпажної симпатії», яка виникла у мене там раз і назавжди».

Тадеуш-Стефан Ярошевський із звичайного хлопчика став професором, і на схилі років відвідав разом із своїми студентами Україну, щоб побачити казковий, незрівнянний, фантастичний палац! Польськими туристичними бюро він мав бути включений до «золотого кільця» як найвидатніша споруда Правобережної України, колишній острівець розквіту культури Речі Посполитої. Але...Коли постарілий Тадеуш Ярошевський приїхав-таки в Чорномин, він завмер з жалю. Це було важке розчарування — побачити занедбаний палац, який потребує реставрації, розбиті дороги, які потребують ремонту... Поляки визнали Чорноминський палац таким, що не відповідає вимогам туризму.

Сьогодні розкішна будівля красива тільки здаля. Особливо коли настає синій вечір, а за ним ніч, і старовинний палац засинає разом з усіма дамами і кавалерами, віддзеркаленими у його вікнах.

Спи, красеню! І чекай палкого серця, яке покохає тебе так гаряче, як колись малий Тадзьо Ярошевський закохався в Палац Своєї Мрії. Може, для когось стане справою життя повернення з небуття Чорноминського палацу? Бо вже досить руйнувати і плюндрувати, пора оцінити, зберегти і відновити ті багатства, які маємо на рідній землі.


ЧОРНОМИНСЬКИЙ ПАЛАЦ - маленькие ИСТОРИЧЕСКАЯ дежавю. Сегодня в помещении некогда роскошного дворца работает Чорноминська школа, а рядом, в доме, где раньше жила прислуга, расположилась сельская больница. А сто лет назад ...

О! Это был невыразимо красивый дворец, живое воплощение гармонии и красоты, наполненный дорогими картинами, роскошными мебелью и мягкими коврами, колоннами и лепкой, хрусталем и фарфора, шагами хозяев и их гостей, музыкой оркестра, иржанням лошадей и шумом колес экипажей возле под ' езду ... Гениальная фантазия архитектора и руки людей создали эту совершенную красоту и передали ее потомкам.

Историю уникального дворца описал польский профессор Тадеуш-Стефан Ярошевский, который случайно в детстве услышал Чорноминський дворец и потом всю жизнь посвятил разведка о нем.

Когда Чорномин назывался разбойные и входил во владения генерал-губернатора Волынского и Подольского Т. Тутолмина (1739-1809 г.г.). Незадолго до его смерти разбойные приобрел Николай Чарномський, уполномоченный гречанку Софии Потоцкий и якобы был близок с ней, третьей женой Станислава Щенсного Потоцкого. Антони Хращевськы, конторщик в имении Потоцких, так пишет о нем: «Он (Николай Чарномський), будучи уполномоченным и имея возможность ассигнований в кассе, то захватил немалую сумму на доплату к великолепного поместья, купленного в Тутолмина. После такого злоупотребления Потоцкая отстранили его от кассы. А он начал постепенно удаляться от своей дамы. Выстроил в приобретенных владениях роскошный дом, в котором каждое оконное стекло в бронзовой оправе стоило 60 рублей серебром. Построив такую роскошную «клетку», он вступил в брак с Кларой Ярошинською. С того времени Потоцкая осталась вдовой действительности ».

Из таких необычных обстоятельствах началась большая фортуна Чарномських, таким было источник средств на строительство Чорноминського дворца, который в свое время воспринимали за восьмое чудо света.

Датой строительства дворца считается 1820 год. Сам Франческо Боффо руководил строительными работами. Боффо, родом из Сардинии, занимал должность главного архитектора Одессы. Среди его творений - дворец графа Воронцова в Одессе, а также дворец в Крыму. Чорноминський дворец Боффо поставил на склоне холма среди огромного парка. С обеих сторон дома - колоннадой, по шесть и восемь колонн соответственно.

От большого количества дворцов, розсипаних по территории Речи Посполитой, Чорноминський отличается двумя особенностями. Во-первых, подъезд к дворцу находится возле бокового фасада (там еще сохранилась старинная брусчатка), а во-вторых - та же двойная колоннадой, которая опоясуе дворец с двух сторон. Для тех времен такое проектирование было непривычным. Внешне Чорноминський дворец очень похож на Белый дом в Вашингтоне, поэтому историки часто называют его «Дворец из двадцятидоларовои банкноты».

Став хозяином имения, Чарномський изменил название села разбойные на Чорномин, возможно, чтобы предыдущая название не ассоциировалась у соседей с лицом хозяина (если принять во внимание способ скота денег). В Чорномини Николай процветал, своих дочерей Алина и Матильда он удачно выдал замуж за богатых землевладельцев Подольского края.

Унаследовал Чорномин его сын - Николай Генрик Чарномський, сноб, «хвориючий» аристократию, женат с Графинею Шембек. Николай Генрик очень сильно поднял значимость Чорномина, поставив здесь в 1859 году завод по производству сахара-рафинада. Площадь земли, которая принадлежала Чарномським, составляла почти 4000 га. На территории Чорномина находилась станция Попелюхы Одесской железной дороги, которая полегшувала коммуникацию и обеспечивало удобный транспорт для вывоза зерна и сахара. Николай Генрик Чарномський имел сына, снова Николая, уже третий в роду, и дочь Марию, которую издал в 1881 году за графа Станислава Водзинського. Постепенно, но настойчиво, Чарномськи приближались к скелета вельможу аристократии.

Выдающийся польский писатель Ярослав Івашкевич посетил усадьбу Чарномських летом 1916 года, т.е. незадолго до ее конца. «С Гоноривкы мы совершали прогулки в разные стороны Подолья, - вспоминает он. - Больше всего запомнился поход в Чорномин. Дворец располагался среди прекрасного парка, который переходил в лес, его окружение было монументальных, а сам двор был размещен на широкую ногу, будто двор какого удельного князя.

Никого в доме не было. Но мы осмотрели всю усадьбу и выслушали легенды о жизни этого дома. Из всей пишности и роскоши наиболее всего меня захватил каретный сарай, в котором размещалась бесчисленный количество экипажей самого разнообразного калибра и разряда: кареты, американские коляски, которые могли быть сдвигов с места разве что восьмеркой лошадей, ландо и прекрасным замечательные бричке. Все прошлое ХIХ века было представлено в этом Каретник. Надолго еще у меня оставался запах кожи, которой были обиты тележки. Большие конюшни-музее Зальцбурга и Вены в Австрии напоминали мне впоследствии Чорномин, но они не имели такой «екипажнои симпатии», которая возникла у меня там раз и навсегда ».

Тадеуш-Стефан Ярошевский из обычного мальчика стал профессором, и на склоне лет посетил вместе со своими студентами Украину, чтобы увидеть сказочный, несравненный, фантастический дворец! Польскими туристическими бюро он должен был быть включен в «золотого кольца» как самые выдающиеся сооружение Правобережной Украины, бывший островок расцвета культуры Речи Посполитой. Но ... Когда состарившихся Тадеуш Ярошевский приехал-таки в Чорномин, он замер с сожаления. Это было тяжелое разочарование - увидеть Запущенный дворец, который нуждается в реставрации, разбитые дороги, требующие ремонта ... Поляки признали Чорноминський дворец таким, что не соответствует требованиям туризма.

Сегодня роскошное здание красива только издали. Особенно когда наступает синий вечер, а за ним ночь и старинный дворец засыпает вместе со всеми дамами и кавалерами, отраженный в его окнах.

Спи, красавец! И жди неуемного сердца, которое полюбит тебя так горячо, как когда малый Тадзьо Ярошевский влюбился во Дворец Своей Мечты. Может, для кого-то станет делом жизни возвращение из небытия Чорноминського дворца? Потому что уже достаточно разрушать и плюндруваты, пора оценить, сохранить и восстановить те богатства, которые есть на родной земле.

     Матеріали розділу:

 ·  "СПРАВЖНІ ЗЕКИ - НА ВОЛІ. І БОЯТИСЯ ТРЕБА ЇХ, А НЕ НАС, НА "ЗОНІ"..."
 ·  40% ВІННИЦЬКИХ ЧОЛОВІКІВ Б'ЮТЬ СВОЇХ ДРУЖИН, деякі з них сексуально домагаються своїх дітей
 ·  "ЧИ МАЮ Я ПРАВО ВИРІШУВАТИ ЗА СВОЮ ДИТИНУ ЇЇ ДОЛЮ?"
 ·  ДРУЖИНА ВИКРАЛА У ЧОЛОВІКА... ДОНЬОК І ВИВЕЗЛА В ІЗРАЇЛЬ. 13 років батько стукає у всі інстанції, щоб повернути дітей додому. Листи-"SOS" він адресував Кучмі, Фіделю Кастро, Біллу та Хіларі Клінтон...
 ·  "КОЛИ У ВАС БУДУТЬ У ПРОДАЖУ НОРМАЛЬНІ ЛЮДСЬКІ ЯЙЦЯ?" - з цієї крилатої фрази Коцемира розпочався словесний серіал "Веселі яйця" по-вінницьки"
 ·  ПУТІВКУ В ЄГИПЕТ ВИГРАЛИ ВІННИЧАНИ
 ·  НА РІЗДВО ДІТИ ОБДАРУВАЛИ ПРИХОЖАН СОБОРУ
 ·  ПОСАДОВЦІ-ПЕРЕБІЖЧИКИ: керівник району, який себе скомпрометував, претендує на начальника центру зайнятості?
 ·  "МЕНТИ" ВИКРАЛИ ЧОЛОВІКА І ВИВЕЗЛИ ЗА КОРДОН. Стаття 25 Конституції України: "Громадянин України не може бути вигнаний за межі України або виданий іншій державі". Отож, у Конституції написано гарно. Поглянемо, що ж відбувається насправді...
 ·  СУСІД ЗАМОВИВ СУСІДА. "Мразь розплодилась в Україні", - вважає постраждалий
 ·  ТЕЛЕВІЗОР ДОВІЧНО УВ'ЯЗНЕНОМУ ПЕРЕДАВ ЧИТАЧ ГАЗЕТИ
 ·  У ГРУДНІ-СІЧНІ ЗАТРИМАЛИ ВИПЛАТУ ПЕНСІЙ
 ·  "У НАС СВІЙ БАДЕН-БАДЕН У КОЖНОМУ РАЙОНІ!" вважає провідний геолог Вінниччини Володимир Грицик
 ·  ДВА НОВИХ ОПЕРАТОРИ МОБІЛЬНОГО ЗВ'ЯЗКУ, ДВА ТЕЛЕКАНАЛИ ТА РАДІО ЧЕКАЮТЬ ВІННИЧАН
 ·  СИН СТУСА ПРЕЗЕНТУВАВ У ВІННИЦІ СВОЮ КНИГУ З НОВОЮ ДРУЖИНОЮ
 ·  ХТО ЧОТИРИ РАЗИ ПАЛИВ І ТАКИ СПАЛИВ ШКОЛУ ТА 6000 КНИГ БІБЛІОТЕКИ У ГРАБІВЦЯХ? Як вчителів перекваліфікували у дезінфекторів, а потім у слідчих
 ·  ХТО КОГО ПОСИЛАЄ "В БАНЮ"? У 370 тисячах дотації для "Лазні" на Першотравневій опозиція вбачає шкурні інтереси чиновників
 ·  УНА-УНСО ПІКЕТУВАЛО "КНИЖКУ" З ВИМОГОЮ ЗВІЛЬНИТИ НАЧАЛЬНИКІВ УПРАВЛІНЬ. ЗА ЩО?
 ·  "ВИННИЦКИЙ ГОРСОВЕТ НАЧАЛ РЕПРЕССИИ ПО ОТНОШЕНИЮ К ВЕРУЮЩИМ УПЦ", - вважає прес-служба Української Православної Церкви
 ·  ЯК ПОДРУЖЖЯ "ВІДМИВАЛО" ГРОШІ
 ·  В АВАРІЇ ЗАГИНУЛИ ТРОЄ. ВОДІЙ - У ВАЖКОМУ СТАНІ. Одна із найжахливіших ДТП місяця сталася 13 січня о 21-й годині неподалік села Ялтушків Барського району
 ·  НЕВІДОМА ЕПІДЕМІЯ У ВЛАДНИХ КАБІНЕТАХ ОБЛАСТІ. МАЙЖЕ ВСІ КЕРІВНИКИ - НА ЛІКАРНЯНИХ
 ·  ЕКС-ГОЛОВА ДПА ЛАВРЕНКО ПОВЕРТАЄТЬСЯ? Його поновив на роботі суд. А квартиру Лазірка обчистили невідомі
 ·  СОЦІАЛІСТИ МАЮТЬ КВОТУ НА ОБЛАСТЬ. Їхні кандидати - Бондарчук, Мельник та Одайник
 ·  ОДНОГО ГОЛОСУ НЕ ВИСТАЧИЛО, ЩОБ ГРИГОРІЙ ЗАБОЛОТНИЙ СТАВ ГУБЕРНАТОРОМ ВІННИЧЧИНИ. Нардеп Володимир Скомаровський назвав сесію спробою державного перевороту в окремо взятій області
 ·  ВІННИЦЬКИЙ М'ЯСОКОМБІНАТ СТАВ ПОЛЕМ БОЮ. 56% його акцій викупила івано-франківська компанія
 ·  ДОНЬКА ЕКС-ГУБЕРНАТОРА ВІННИЧЧИНИ РОБИЛА СПРОБУ ПОКІНЧИТИ ЖИТТЯ САМОГУБСТВОМ?
 ·  "БОРІТЕСЯ - ПОБОРЕТЕ"
 ·  "А КАКОВО-ТО НАМ, ГВОЗДЯМ?"
 ·  "НЕХАЙ КОЖЕН ПОДИВИТЬСЯ НА СЕБЕ "ЗІ СТОРОНИ". І нехай йому стане соромно"
 ·  БУТИ ПАТРІОТОМ
 ·  "ВЖЕ СЬОГОДНІ ДЕЯКІ ВЛАДНІ МУЖІ ХОЧУТЬ СХОВАТИСЬ. ВІДПУСТКА, ХВОРОБА... Такій владі немає місця на таких високих посадах! Ганьба їм!"
 ·  ТУЛЬЧИНСЬКІ РЕАЛІЇ, або Як "професіонали і спеціалісти" докерувалися...
 ·  ПЕРШОЮ ЖЕРТВОЮ ПЕТАРДИ У НОВОРІЧНУ НІЧ СТАВ ОДИНАДЦЯТИКЛАСНИК. Травми дихальних шляхів були, як після пожежі
 ·  ПРО ФАЛЬСИФІКАЦІЮ ВИБОРІВ У ВІННИЦЬКОМУ РАЙОНІ НАШІЙ ГАЗЕТІ РОЗПОВІВ ВАЛЕРІЙ ЩЕРБАНЬ, КЕРІВНИК ШТАБУ ВІКТОРА ЮЩЕНКА ЦЬОГО РАЙОНУ
 ·  ПІД НОВИЙ РІК У СІМ'Ю ЗАБРАЛИ ВІДМОВНОГО ХЛОПЧИКА. Нова мама приїхала за ним з пологового будинку іншого району
 ·  З РУШНИЦІ ВЛУЧИЛИ У ПІДЛІТКА... а "Капсулована" куля, випущена сусідом, "житиме" у тілі дівчини
 ·  "НОВОРІЧНИМ" ПОРОДІЛЛЯМ ВРУЧИЛИ ТРАДИЦІЙНІ КОЛЯСКИ. Щоб народити у Новорічну ніч, треба завагітніти 1 квітня, - стверджують спеціалісти
 ·  "ЛАЗАРЕНКО І ЯНУКОВИЧ "СТОЯЛИ" ЗА КОНКУРСОМ "МАРШРУТОК" У ВІННИЦІ",- стверджує Валерій Снітько
 ·  У ЛЮТОМУ КВАРТПЛАТИ МОЖУТЬ ЗРОСТИ ВДВІЧІ. Ще у листопаді всі міські ЖЕКи отримали нові тарифи для ознайомлення
 ·  ЧИ З'ЯВИТЬСЯ НА МІСЦІ МІСЬКОГО СКВЕРУ "ЦЕНТР РОЗПУСТИ"? Саме так прозвали споруду, будівництво якої планується напроти дитячої музичної школи, мешканці сусідніх будинків. На знак протесту проти її зведення городяни навіть готові розбити наметове містечко
 ·  НА ЯРЛИКУ ЗЕКОНОМИЛИ І... ВОЗИЛИ НЕБІЖЧИЦЮ ПО РАЙОНУ. Якщо ви стоїте - сядьте. Якщо ж сидите - міцно тримайтеся за стілець. Психічно неврівноваженим не рекомендується далі читати цей матеріал
 ·  ВУЛИЦЯ ЮЩЕНКА З'ЯВИЛАСЬ У ВІННИЦІ
 ·  У "33-ГО КАНАЛУ" ЗНОВУ НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЧІВ. І тепер наш передплатний та роздрібний тираж складає майже 80000 примірників
 ·  ВІННИЧЧИНА СТАНЕ МЕККОЮ ВІТЧИЗНЯНОГО КОШТОВНОГО КАМІННЯ. Чи можна очікувати бум старателів у Вінницькій області
 ·  У НАС З'ЯВИВСЯ ВІРТУАЛЬНИЙ ДІАМАНТОВИЙ МАГАЗИН. Тепер коштовності можна замовляти по Інтернету
 ·  ВЕСІЛЬНА СУКНЯ В ОСТАННЮ ПУТЬ. За останніх кілька тижнів для Божих наречених їх купили шість
 ·  ХТО У ВІННИЦІ НАЙСТАРШИЙ МОРЖ. клубу "Нептун" - 40 років
 ·  А В ТОМАШПОЛІ ВУЛИЦЮ ПРОФІТЬКАЛИ...
Сторінки:   1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44   45   46   47   48   49   50   51   52   53   54   55   56   57   58   59   60   61   62   63   64   65   66   67   68   69   70   71   72   73   74   75   76   77   78   79   80   81   82   83   84   85   86   87   88   89   90   91   92   93   94   95   96   97   98   99   100   101   102   103   104   105   106   107   108   109   110   111   112   113   114   115   116   117   118   119   120   121   122   123   124   125   126   127   128   129   130   131   132   133   134   135   136   137   138   139   140   141   142   143   144   145   146   147   148   149   150   151   152   153   154   155   156   157   158   159   160   161   162   163   164   165   166   167   168   169   170   171   172   173   174   175   176   177   178   179   180   181   182   183   184   185   186   187   188   189   190   191   192   193   194   195   196   197   198   199   200   201   202   203   204   205   206   207   208   209   210   211   212   213   214   215   216   217   218   219   220   221   222   223   224   225   226   227   228   229   230   231   232   233   234   235   236   237   238   239   240   241